Fontos infók, amiket tudnod kell, mielőtt belevágsz a hajbeültetésbe
Szuper, hogy idáig eljutottál, hiszen ez azt jelenti, hogy tényleg változtatni akarsz az életeden. Nem túlzás azt mondani, hogy az életeden, hiszen nem csak a frizurád változik meg, de vele együtt a személyiséged is.
Máshogy tekintenek majd rád az utcán, magabiztosabb leszel, és megnő az önbizalmad, úgy érzed majd, hogy nem lesz számodra lehetetlen.
Mindenekelőtt fontosnak tartjuk leszögezni, hogy nincs olyan, hogy ciki kérdés, sőt maga a hajbeültetés, mint eljárás sem ciki vagy szégyellnivaló. Rengeteg sztár felvállalta már, köztük Wayne Rooney, David Beckham, Jude Law vagy épp Ben Affleck.
Most biztosan ezernyi kérdés kering a fejedben, de ne aggódj, azért vagyunk itt, hogy rendet rakjunk a káoszban.Na de térjünk is rá a lényegre, és nézzük az égető kérdéseket!
Mit várhatok egy hajbeültetéstől?
A hajátültetés nem csak az esztétikáról és az új kinézetről, hanem az elköteleződésről is szól.
Ehhez pedig szükséges az, hogy mindehhez reális elvárásokat támassz, és ismerd a lehetséges komplikációkat.
Mint a szolgáltatás nyújtója, nem csak a legjobb gondoskodást szeretnénk neked biztosítani, hanem tájékoztatni is mindenről, amit a beavatkozás magában foglal.
A hajbeültetés során a lehető legjobb technológiákat alkalmazzuk, hogy olyan eredményeket érjünk el, amely minden páciens – így te is – teljesen elégedett leszel. Azonban fontos tisztában lenned azzal, hogy mint minden sebészeti beavatkozásnak, így a hajátültetésnek is vannak határai.
Az átültetett graftok a fej elülső és felső részén kb. 90–95%-os megmaradási aránnyal rendelkeznek. Azonban a fejtető hátsó területén, a vérkeringés elégtelensége következtében ez az érték alacsonyabb lehet.
Épp emiatt tehát a biológiai adottságok nagyon fontosak, hiszen ezek nagyban befolyásolják a megmaradási arány mértékét.
Ezért is vannak különbségek példuál az egyes pácienesek között.
Az olyan faktorok, mint
- a genetikai adottság,
- a kopaszodás mértéke,
- a haj minősége, struktúrája és típusa,
- valamint hogy mennyire vagy egészséges, milyen az életstlusod – ezek mind-mind nagy hatással lehetnek az eredményre.
Egyeseknél dúsabb hajnövekedést tapasztalhatunk, míg másoknál finomabb eredményeket érünk el.
A reális elvárás tehát az, hogy a legtöbb páciens esetében a haj teljes sűrűségének visszaállítása nem minden esetben lehetséges.
Mire figyeljek az utóápolás során?
Az utóápolás során természetesen nem foghatjuk folyamatosan a kezed, hiszen ez itt már a te felelősséged.
Hiába kapsz egy Ferrarit, ha nem tartod karban, akkor előbb vagy utóbb lerobban alattad.
Ugyanez igaz a hajbeültetésre is: mi megadjuk neked a Ferrarit a beavatkozáskor, de a te döntésed, hogy miképp tartod karban.
Habár a hajbeültetés alacsony kockázattal járó beavatkozásnak tekinthető, lényeges megjegyezni, hogy minden műtéti eljárásnál felmerülhetnek bizonyos nehézségek. Természetes, hogy minden ügyfél biológiája másként reagál, ezért az eredmény sosem 100% előre kiszámítható.
Hány százalékban sikeres a hajbeültetés?
Természetesen erre nem lehet egzakt számot mondani, hiszen ez egy rendkívül összetett és sok faktor sikerességének összetételéből álló beavatkozás.
Amit ezzel kapcsolatban tanácsolni tudunk, hogy erősen ellenjavallt tartósan meleg időben hajbeültetést végeztetni.
Ilyenkor ugyanis a nagy meleg károsan befolyásolja a procedúra sikerességét.
Pontosan ezért mi az őszi-tavaszi időszakokat javasoljuk a hajbeültetésre. A téli időszak is megfelelő lehet, viszont a nagy hideget is érdemes kerülni, főleg, ha olyan sportot, testmozgást végzel a hajbeültetés után, amely erős izzadást okoz (például síelés, jéghokizás).
Ekkor a fej erősen megizzad, ami pedig nagyon negatívan hat az új hajhagymákra.
Ezenkívül általánosságban elmondható, hogy annyi graftot ültetünk be, amennyit csak tudunk a legoptimálisabb eredmény elérése érdekében.
De hogy valamilyen konkrét számot is mondjunk, egyénenként rendkívül jónak mondhatóak a sikerességi arányaink.
Az átültetett hajszálak 90–95%-a egy életen keresztül megmarad, viszont ez egy úgymond optimalis szám, de — ahogy azt feljebb is olvashattad 1001 tényezőtől is függ.
Érdemes tudni, hogy nálunk több graft kerül beültetésre összehasonlítva más, hasonló klinikákkal, tehát számszakilag is több hajszál fog megmaradni.
Sőt, mivel a hajnövekedésnek összesen 4 fázisa van (növekedés, átmenet, nyugalmi, új hajszálak), így a kieső és növő fázisban további körülbelül 10%-a a hajnak kihullik.
A hajbeültetés utáni hajhullás tehát szintén egy természetes folyamat. Összességében azt mondhatjuk, hogy a beültetett hajszálak legalább 80%-a megmarad, amennyiben nem lépnek fel (külső körülmények miatti) komplikációk.
Nem fog hiányozni a hajam, ahonnan kiveszik a graftokat?
Teljesen jogos kérdés.
Mivel az úgynevezett donorterületekről (a páciens saját meglévő szőrtüszőiből) kerülnek átültetésre a graftok, így azok eredeti helyükről hiányozni fognak. Ennek mértéke ugyanakkor eltérő minden embernél. Vannak olyan esetek, amikor gyakorlatilag észrevehetetlen, más esetekben a donorterület sűrűsége egy kicsit megváltozhat.
A beültetési módszertől függően a donorterület eltérhet, de általában a tarkótáji területről beszélünk, így esztétikailag nem szembetűnő. Ráadásul ezért vannak a profi orvosaink, akik sokéves tapasztalatuknak köszönhetően gyakorlatilag megtervezik, hogy honnan érdemes hajszálat kivenni úgy, hogy a donorterület is esztétikus legyen.
Ezért is fontos, hogy szakértő, tapasztalattal rendelkező specialistákat válassz, ha hajbeültetésről van szó.
De jó, ha tudod: ebbe is van beleszólásod. Azt az orvos tudja a legjobban, hogy honnan hova és mennyit érdemes kivenni és átültetni, a tervezési fázisban viszont a te véleményed a mérvadó, hiszen a te megjelenésedről van szó.
És épp ezért a te szavad a legfontosabb az olyan kérdésekben mint például, hogy milyen alakú legyen a hajvonalad vagy hogyan legyen elosztva az óriási mennyiségű graftok száma a fejtetőn. Ezeket a kérdéseket a beavatkozás előtt részletesen át fogjuk veled beszélni.
Tippek az utóápolásra
A legrizikósabb időszak a hajbeültetést követő első pár nap, az első két hét, továbbá az első hónap.
A továbbiakban szakaszonként írjuk le neked az egyes teendőket, hiszen minden időszakban más és más ápolást igényel az új hajad.
Te magad is nagyon sokat tehetsz azért, hogy ne érje semmilyen negatív hatás a végeredményt, és az új hajad a lehető legtovább, akár életed végéig tartson.
Ebben az időszakban van a legtöbb megkötés, hogy mit lehet és mit nem lehet csinálni.
Íme a legfontosabbak:
- Fontos, hogy 3 napig előírás szerint jegelni kell a fejed bizonyos részeit
- A beavatkozás után 15 nappal elkezdheted használni a hajerősítő vitaminokat (Shen Min Man satöbbi.)
- Nem szabad a friss hajhagymákat alaposan szárazra törölni törölközővel, hiszen mondanunk sem kell, hogy ez megöli a hajhagymákat.
- A friss hajtöveket ne kend be semmilyen “hajnövesztő” csodaszerrel. Csak azokat a szereket szabad használni a beültetés után, amelyeket az orvosodtól kapsz. Ezeket mindig az utasításoknak megfelelően kell alkalmazni.
- A műtétet követő első hónapokban, fokozottan ügyelj arra, hogy véletlenül se érje ütés a beültetés helyét. Ne vakard, ne masszírozd a területet és kerüld a sapkák, kalapok használatát is.
- Nagyon ügyelj a hajadra a hajmosás során: óvatosan mosd meg, illetve töröld szárazra
- Egy héten át, közvetlenül a műtét után csak a hátadon aludj, és mindenképp kerüld a hason vagy az oldalt fekvést. A párna a következő két hétben semmiképp se érintkezzen a beültetett területekkel.
- Felejtsd el a dohányzást, illetve az alkoholfogyasztást.
- Lehetőleg az első 1,5 hónapban korlátozd a testmozgás: nehezebb testmozgást csak a műtét utáni 45. napon kezdhetsz el végezni.
- Kerüld el az olyan helyeket, mint például az uszodákat, szaunákat vagy épp a tengert.
- A műtét utáni első 6 hónapban a beültetett területen csak ollóval vágható a haj. Hajvágót vagy borotvát ezen az időszakon belül nem lehet használni.
- A donor területen a hajvágógép használata két hónappal a műtét után ajánlott, amint már nem fáj, nem érzékeny és a fej bőröd teljesen begyógyult.
- A hajfestéssel ajánlott várni minimum egy évet a transzplantáció után.
Ezenkívül van még néhány dolog, amire a hajbeültetés után oda kell figyelned, azonban egyik sem olyan, amit ne lehetne betartani.
Tipp: a teljes listáért és bármilyen a hajbeültetéssel kapcsolatos kérdésért foglalj nálunk ingyenes konzultációs időpontot.
Ezek tehát a legfontosabb dolgok, amelyeket az utóápolással kapcsolatban tudni érdemes.
Amennyiben hajbeültetésre “adod a fejed”, már jobb, ha előre felkészülsz arra, mi vár rád utána.
De hidd el, ezek az akkor nagynak tűnő áldozatok később teljesen el fognak törpülni, amikor már fél év után láthatóvá válik az eredmény.
Ezért is szeretnénk még egyszer utoljára kihangsúlyozni az előre tájékozódás fontosságát, hogy később ne érjenek kellemetlenségek, meglepetések.
Reméljük, hogy a fentieket olvasva választ kaptál minden felmerülő kérdésedre. De ha mégsem, akkor keress fel minket az elérhetőségeink valamelyikén, és a Gethair csapata minden kérdésedre a végletekig részletes választ ad.
A legbiztosabb megoldás, hogy minden kérdésedre választ kapj, ha foglalsz nálunk egy időpontot ingyenes konzultációra, amelyet az alábbi linkre kattintva tehetsz meg.
INGYENES HAJBEÜLTETÉSI KONZULTÁCIÓ
Vágj bele, és légy újra magabiztos!