A hajhullásról
A hajhullásnak sokféle oka lehet, mint a dohányzás, alkoholfogyasztás, gyakori diéta, stressz, vitamin és ásványi anyaghiányos étrend, gyógyszerek (különösen antidepresszánsok és koleszterincsökkentő gyógyszerek) szedése, keringési betegségek vagy fejbőrbetegségek. Az esetek akár 96%-ában azonban az öröklődés a hibás.
Mindenről a tesztoszteron tehet
A férfiak hajhullásának leggyakoribb oka az androgén alopecia, ami azt jelenti, hogy a haj érzékeny a tesztoszteron hormonra. A tesztoszteron szint öröklődő, és ha magas, gyengíti a hajhagymákat. Ennek az az oka, hogy a tesztoszteron megakadályozza a c‑AMP termelődését, ami egy sejtenergia-hordozó és a haj számára is nélkülözhetetlen. Minél magasabb a tesztoszteron szint, annál alacsonyabb a c‑AMP termelése, és ezáltal csökken a hajhagymák táplálása. Ha a haj nem kellően táplált, kihullik. Fokozatosan egyre több hajhagyma hal el, és kopaszodás alakul ki. A férfiak leggyakrabban a húszas és harmincas éveik között kopaszodnak, amikor a tesztoszteronjuk eléri a legmagasabb szintet.
Kopaszodás. Az öröklődés könyörtelen
Könnyen megtudhatod, hogy érintett lehetsz‑e az örökletes hajhullásban. Nézd csak meg a családod többi tagját. Ha minden férfi rokonodnak dús hajkoronája van, a hajhullásod oka valószínűleg máshol keresendő. Ha ritkuló hajú vagy kopaszodó családtagjaid vannak, akkor a gének lesznek a hibásak. Az egyik első jele annak, hogy androgén alopeciáról van szó, hogy a sarkokban ritkul a haj, vagy éppen a fejtetőn.
Az idővel vívott harc — ne várj túl sokáig
A hajhullást időben kell elkezdeni kezelni. Ha még csak most kezd ritkulni a hajad, és nem zavar még, akkor kipróbálhatod a tápláló hajszérumokat, tonikokat és samponokat. Különféle hatóanyag kombinációkkal találkozhatsz, mint például a koffein, amelynek célja a hajhagymák feltöltése energiával. A különböző készítményeket kiegészítheted fejmasszázzsal, amely serkenti a fejbőr vérellátását és elősegíti tápanyagellátását. Másik lehetőség a mű hajtüszők ragasztása speciális ragasztóval a kopaszság által érintett területekre. Ez azonban időigényes és drága módszer ahhoz képest, hogy csak egy időre fedi el a problémát, de nem oldja meg az okát.
Ezért ne feledd, hogy ezek a megoldások csak kissé lassítják vagy elfedik a már megkezdődött kopaszodási folyamatot, amely folytatódni fog. Fontold meg tehát, hogy mennyi energiát, pénzt és időt szeretnél ideiglenes megoldásokra fordítani. A reklámszlogenek ellenére nem fog új hajad nőni a samponoknak vagy táplálék-kiegészítőknek köszönhetően. Ha a genetikailag érintett hajhagymák elhalnak, a táplálkozás már nem menti meg őket, és a szervezet önmagában nem tud újat létrehozni. Semmilyen kozmetikai vagy étrend-kiegészítő nem képes megállítani a genetikai hajhullást.
Melyik megoldást érdemes választani hajhullás esetén?
Ha nem tudsz belenyugodni a hajad elvesztésébe, akkor felesleges időt pazarolni a nem hatékony módszerekre. Az egyetlen megoldás, amely megmentheti a hajad, a hajbeültetés. Azokat a hajhagymákat ültetik át, amelyeket a genetikai hajhullás még nem érint. Ennek köszönhetően lehetséges egészséges hajhagymákat áthelyezni olyan területre, ahol kopaszság alakult ki, vagy ahol a haj megritkult. Alapvetően a tarkóról, a fej hátsó részeiről szedik ki a hajtüszőket az átültetéshez, ahol a haj vastagabb és masszívabb. Nem jó azonban túl sokáig halogatni a döntést. A jó transzplantációs eredmény érdekében fontos, hogy legyen honnan az egészséges hajat kiszedni — a teljes kopaszsággal nem lehet mit kezdeni.
Hátránynak tűnhet a transzplantáció egyszeri magasabb ára. Ennek az eljárásnak a nagy előnye azonban a hatékonyságában rejlik. Felesleges időt, pénzt és energiát fektetni olyan megoldásokba, amelyek csak lassítják vagy elfedik a kopaszodást, de nem állítják meg. Az átültetett hajtüszők 95%-a sikeresen megmarad, így az eljárás egyszer és mindenkorra megoldja a kopaszodási problémádat. És mivel életre szóló garanciát kapsz az átültetett hajra, soha többé nem kell aggódnod a kopaszodás miatt.